Piłka ręczna na Pomorzu Zachodnim ma 70 lat!

Dni 5 i 6 kwietnia 2024 r. dla Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia US były przepełnione nostalgią. Pracownicy wydziału oraz lokalni miłośnicy piłki ręcznej świętowali 70-lecie zorganizowanej piłki ręcznej na Pomorzu Zachodnim.
Materiał przygotowali
Dziennikarze: Maksymilian Markowski, Jagoda Jabłońska
Operatorzy: Paweł Kochański, Kacper Matuszak
Montażysta: Paweł Kochański
Ilustracja muzyczna – Universal Music Publishing.

Na obchody tego jubileuszu złożyło się wiele wydarzeń. Pierwszym z nich stała się ogólnopolska konferencja naukowa pt. “Historia piłki ręcznej na Pomorzu Zachodnim w latach 1954-2024” połączona z seminarium naukowym pt. “Badania naukowe a sukces sportowy”. Celem konferencji było zaprezentowanie wyników badań przedstawicieli regionalnych ośrodków oraz wymiana doświadczeń i poglądów między starszym a młodszym pokoleniem badaczy dziejów piłki ręcznej.

Drugiego dnia odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodzono zasłużonych zawodników i pasjonatów piłki ręcznej Pomorza Zachodniego. W wydarzeniu uczestniczyli Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras oraz Minister Nauki Dariusz Wieczorek. W gronie wyróżnionych osób znaleźli się. m.in. Janusz Brzozowski – brązowy medalista igrzysk olimpijskich, były zawodnik i trener, Andrzej Dolata – pasjonat i były zawodnik oraz pracownicy Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej US: dr Beata Florkiewicz, dr Wojciech Jedziniak i mgr Adrian Struzik.

Wydarzeniem towarzyszącym uroczystości 7-lecia zorganizowanej piłki ręcznej na Pomorzu Zachodnim jest wystawa pamiątek sportowych. Wyeksponowane pamiątki wyselekcjonowano z kolekcji muzealnej zbiorów Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia. Obok przypinek sportowych, odznaczeń, medali i legitymacji pionierów szczecińskiego sportu umieszczono dyplomy, proporczyki, materiały drukowane jak kroniki sportowe, afisze oraz fotografie. Wystawa będzie dostępna w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie do 30 kwietnia 2024 r.